2016. június 13., hétfő

UNO (Mattel)

forrás: BGG

Leírás

Legyen az első, aki mindegyik menetben az összes laptól megszabadul, és aki az ellenfelek által megtartott kártyáknak megfelelően pontokat kap. A fordulók pontszáma összegyűlik és az első, 500 pontot elérő játékos nyer.

Ajánlott kor: 6+
Játékosok száma: 2-10
Játék ideje: 30 perc


A játék menete

Az osztótól balra ülő játékos kezd. Olyan lapot kell letennie, amely színében, értékében, vagy ábrájában passzol az asztalon lévő, felfordított laphoz. A játék hasonló módon folytatódik, azaz minden játékosnak ezt az elvet kell követnie a kártyák lerakásakor. Ha egy játékos nem tud semmilyen lapot az asztalra helyezni, akkor lapot kell húznia a pakliból. Speciális kártyák:
- húzz kettőt
- fordulj
- ugorj (a következő játékos kimarad)
- joker (a lerakó színt kérhet)
- joker, húzz négy lapot
A vesztes játékosok kézben maradt kártyáinak pontjait össze kell adni és a nyertes megkapja. Aki először eléri az 500 pontot, az nyeri az egész játékot.


forrás: BGG

Vélemény

Mivel a játékot gondolom mindenki ismeri, ezért nem akarom túlmagyarázni, de azért egy bejegyzést mindenképpen megér, hiszen ez most a gyerekek (5,5 év és 4,5 év) kedvenc kártyajátéka. Egyik nap a középső gyerek kezébe került egy pakli UNO, kérdezte mi az, én meg gondoltam, egy próbát megér, hiszen a színeket és a számokat is ismerik már. Egyik kör követte a másikat, míg végül teljes függőség alakult ki a gyerekek körében. Mint utólag kiderült, egy ismerős családnál is a négy-hét éves gyerekek napi 24 órában UNOt játszanak, úgy tűnik ez is egy életkori sajátosság, amiről nem írnak a neveléssel foglalkozó könyvek :) Összesen annyi a könnyítés, hogy mi nem számolgatjuk az 500 pontot, csak pörgetjük az egyik kört a másik után.

Frissítés 2017 január:
Én úgy gondolom, hogy a sok szebb/jobb/komolyabb játék mellett, nem árt, ha a gyerekeim ismerik például az UNO és más hasonló alapjátékok szabályait. Egyrészt valamilyen szinten társasjátékos alapműveltségnek tekintem (hitelesebb lesz később a véleményük, ha nem csak az aktuális trendet követő játékokat ismerik), másrészt van olyan háztartás ahol csak ez van otthon, és jó ha az enyéim ott nem csak bambán néznek, hogy ez meg mi.
Ráadásul az UNO óvodás korban fejleszti színek és a számok rögzülését, illetve nekik még taktikai kihívás is van benne. Nálunk például először el kellett magyarázni, hogy nem mindig jó az összes "húzz fel négyet" vagy színkérős lapot az elején jókat nevetgélve kijátszani, hanem nagyon hasznos tud az majd lenni a játék vége felé. Ezeket a dolgokat egy négyévesnek még tanulni/tanítani kell, és erre egy gyors, pörgős, "anyávaljólkitolósmertőhúznégyet" játék pont megfelel.


Teszt korosztály: 4+
Értékelés: 4/5
Árkategória: 1990 HUF


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése