2016. április 14., csütörtök

Ubongo Mini (Kosmos)

forrás: BGG

Leírás

"Az Ubongo szó hallatán talán mindenkinek valamilyen afrikai törzs rituális tánca jut eszébe. A játéknak sajnos – a grafikát kivéve – azonban sem Afrikához, sem pedig a négerekhez semmi köze sincs. Annál nagyobb köze van viszont egy kilencvenes években általam oly kedvelt kvarcjátékhoz, a tetriszhez és a logikus gondolkodáshoz." - ezt a Gémklub oldalán találtam (részlet Balange cikkéből). Bár ő ezt a "nagy" Ubongoról írta, de ugyanez elmondható az utazó változatról is.

Ajánlott kor: 6+
Játékosok száma: 1-4
Játék ideje: 10-15 perc



forrás: BGG

A játék menete

Mindenki kap egy adag alakzatot a választott színben, és hozzá egy pakli kártyát (egyik oldalán kettő, a másikon három alakzatos feladványokkal). Egyszerre kell felfordítani a kártyákat, majd villámgyorsan kirakni a lapon felsorolt alakzatokból a megadott formát. Aki először készen van, az Ubongot kiált, majd elszámol húszig. Aki addig kirakja a sajátját, az megtarthatja a kártyát, a többiek odaadják az elsőnek. Akinek a végén a legtöbb kártyája van, az nyer.

Játékszabály:
BGG link: Ubongo Mini

Vélemény

Először felnőtt körben játszottuk, az első néhány kör jópofa volt, de amikor rááll az ember agya, akkor már túl könnyűek a feladványok és újrajátszhatóság szempontjából sem az igazi. De maga az ötlet tetszik, gondolkodom a "nagytestvér" beszerzésén, az biztos sokkal jobb játékélményt ad.

Kíváncsiságból ma elővettem Egyeskével (5 év, 7 hó), mert érdekelt, hol tart az effajta látásban és gondolkodásban. Először úgy játszottunk, hogy ő a kétdarabos én pedig a háromdarabos feladványokat csináltam. Hamar kiderült (én is észrevettem és ő is szóvá tette), hogy ez túl könnyű neki. Így a következő játékokban ő is a hármasokat rakta. Néhánynál meglepően gyors volt, a többinél számoltam (kellőképpen lassan), de húszig csak egyszer-egyszer jutottam el. (A másik technika, hogy a lapok felfordítása után én magamban elszámoltam háromig, és csak utána néztem meg mit kell csinálnom, így némi egérutat hagyva Egyeskének) Elég szoros versenyek voltak. Egyeskének nagyon tetszett, rögtön négyet játszottunk, ő még játszott volna többet is, ha nem ébrednek fel a kicsik. BGG-n is néhányan túl könnyűnek találták a feladványokat ezért feltöltöttek 4 és 5 elemből álló saját készítésű feladatlapokat. Azt hiszem letöltöm és kipróbálom Egyeskével. Ha nem megy versenyezve, akkor majd játszik vele egyszemélyes kirakóként, úgyis szeret elmolyolni ilyesmivel. A 2-3 alakzatos verziót pedig meghagyom a gyerekeknek, mert ebben a formában felnőtt nélkül, együtt is tudják játszani.

Frissítés 2016 jún.: A teszt korosztályt átírtam 4 évesre, mert egyik nap amikor Ketteske korábban ébredt, elővettük a játékot. Hárman játszottunk: Egyeske (5 év, 7 hó), Ketteske (4 év, 7 hó) és én (18 múltam...). Azt hittem, hogy neki ez még túl nehéz lesz (azért az üres formákba belelátni az alakzatokat nem feltétlenül négyéves szint), ehhez képest meglepően jól vette az akadályokat. A három alakzatos feladvány nehéz még neki, azt csak egyszemélyes kirakóként próbáltuk (úgy ha lassan is, de ment és élvezte a sikerélményt). Végük úgy játszottunk, hogy Ketteske a két alakzatos, mi Egyeskével pedig a három darabossal játszottunk. Így meglepően kiegyenlített volt a verseny. Az egyetlen "engedmény" az volt, hogy a számolás lassabban történt mint ha felnőttekkel játszottam volna, de azt hiszem ez még bőven belefér.
Most, ahogy így végiggondolom, talán ez volt az első gyorsasági játék, aminél tényleg gyorsaságra is ment a verseny (eddig más játékoknál inkább mindenki a maga dolgát csinálgatta egymás mellett, vagy egymás után). Nagyon örülök neki, hogy egyrészt már megy nekik a koncentrálás amikor szorít az idő (nem blokkolnak le), másrészt pedig már nem zavarja őket, ha én vagyok a gyorsabb, és elégedettek azzal, ha megdicsérem a saját magukhoz viszonyított teljesítményüket. Illetve volt amelyik kártyánál ők voltak a gyorsabbak, és ez azért jót tett az egójuknak :)


Ez itt más véleménye, de egyetértek, ezért bemásolom:
"Az Ubongo nagyon hatékony készségfejlesztő társas – fejleszti a térlátást és a kombinációs készséget. Már egészen kicsi kortól játszható, ami azt jelenti, hogy egy 5-6 éves gyerkőc akár egyedül is nagyon jól elszórakozik vele. Nálunk nem egyszer történt, hogy míg a társasklubon anyuka játszott, a kislány vagy kisfiú leült egy másik asztalhoz, és egyedül végignyomta a dobozban található összes feladvány táblát. Laza családi kikapcsolódásra, iskolai felhasználásra, például a matematika órák feldobására tökéletes." (http://gemkapocs.keszthelyonline.hu/ubongo/)

Frissítés 2016 okt.: Kipróbáltam a játékot egy három és félévessel, mert nagyon szereti az síkbeli és s térbeli kirakókat is. Két-három lap után ráérzett a játék lényegére, és ügyesen beállt az ötévesekhez játszani (nyerni nem tudott, de nem is zaavarta a dolog). Majd a közös játék után még egy darabig egyszemélyes játékként pakolgatta a formákat. Szerintem tetszett neki.

Teszt korosztály: 4+
Értékelés: 3/5
Árkategória: 2500 HUF

forrás: BGG

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése